Haber

Papa Francis, Portekiz’de cinsel taciz mağdurlarıyla görüştü

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francis, yarım asrı aşkın süredir Portekiz Katolik Kilisesi bünyesindeki kurumlarda çocuklara yönelik cinsel istismar mağduru 13 kişiyle bir araya geldi.

Vatikan’ın resmi yayın organlarından Vatican News’in haberine göre Vatikan Basın Sözcüsü Matteo Bruni, yaptığı yazılı açıklamada görüşmenin dün Lizbon’daki Vatikan Büyükelçiliği’nde gerçekleştiğini söyledi.

“Dünya Gençlik Günü” kapsamında Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan Papa, Portekiz Katolik Kilisesi kurumlarında cinsel taciz mağduru 13 kişiyle bir araya gelerek, bu olaylardan uzun süredir haberdar olunmamasının “Katolik Kilisesi’ni lekelediğini” vurguladı. ve müminleri dinden döndürdü.”

Bir saatten fazla süren görüşmede Papa, din adamlarını çocuk istismarına karşı mücadele etmeye çağırdı ve Kilise’nin “mağdurların feryadına” kulak vermesi gerektiğinin altını çizdi.

1950’den beri Portekiz’de en az 4.800 kurban

Portekiz Katolik Kilisesi’nde çocuklara yönelik cinsel istismarı soruşturan bağımsız kurul tarafından Şubat 2023’te yayınlanan raporda, Portekiz Katolik Kilisesi’nde 1950’den bu yana 17 yaşından küçük çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarına ilişkin olarak 512 tanığa danışıldı. çalışmalar kapsamında en az 4.800 çocuk bulundu. Katolik Kilisesi bünyesindeki kurumlarda görev yapan din görevlileri tarafından cinsel istismara maruz kaldığı bildirildi.

Son yıllarda birçok ülkede Katolik Kilisesi’ndeki cinsel taciz tartışmaları gündeme gelirken, Fransa’da Independent Board son 70 yılda 216 bin çocuğun kiliselerde cinsel istismara uğradığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu